• Son yıllarda yağışların az olması nedeniyle su sıkıntısı yaşanan Kırşehir'de bozkırlar, Ahi Evran Üniversitesinin (AEÜ) hazırladığı, Konya Ovası Projesi (KOP) İdaresinin desteklediği solucan gübresi projesiyle yenilenerek suya daha az ihtiyaç duyar hale getirilecek.

     

  • AEÜ Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya yaptığı açıklamada, Ziraat Fakültesinden yardımcı doçentler Fevziye Şüheyda Hepşen Türkay, Mustafa Kan ve Arzu Kan ve ilgili kurumların iş birliğinde "Vermikompost Üretimini ve Kullanımını Öğretiyor, Toprağımıza ve Ekonomimize Can Katıyoruz" isimli bir proje hazırlandığını söyledi.

  • Proje için KOP İdaresine yapılan başvurunun olumlu sonuçlandığını ve çalışmanın desteklenmesinin kararlaştırıldığını belirten Karakaya, bu kapsamda fakülte bünyesinde bir vermikompost üretimi (solucan gübresi) tesisi kurduklarını dile getirdi. Kırşehir ve bölgesinde yağışların az olması nedeniyle sulu tarımda bazı zorluklar yaşandığını anlatan Karakaya, solucan gübresi ile yenilenen toprağın suya yüzde 20 daha az ihtiyaç duyduğuna işaret etti. Karakaya, sözlerine şöyle devam etti:

  • "Su sıkıntısının yaşandığı bölgelerdeki arazilerde toprağın suya daha az ihtiyaç duyar hale getirilmesi çok önemli. Solucan gübresi, toprağı yenileyeceği için neredeyse su ihtiyacını yüzde 20 gideriyor. Toprağa normalde 100 birim su veriyorsanız, toprak solucan gübresiyle yenilediğinde 80 birim su verir hale geliyorsunuz. Bu çalışmayla belki üretim çeşitliliğini de artıracak birçok etkiye sahip olacağız. Solucan gübresiyle toprağımızı yenilediğimizde Kırşehir'de belkide yeni bir toprak türüne sahip olacağız."

  • Kurdukları tesiste üretime geçmeye hazırlandıklarını ifade eden Karakaya, bu konuda çiftçilere eğitim de verileceğini bildirdi. Karakaya, şunları kaydetti:

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(37)
  • Misafir 2018-01-11 23:53:05 yeterki üretin
  • Misafir 2018-01-11 12:32:26 bu arkadaşlarda bu işe girip hayal kırıklığına uğrayanlardan. bari insanları kandırmaya çalışmayın. matematik hesabınızdan belli zor durumda olduğunuz. bu işi yapan birilerine solucan ve ekipman satarsak kurtuluruz diye düşünüyosunuz ama kurtulamazsınız. yol yakınken bırakın. paranıza yazık.
  • Misafir 2018-01-11 11:43:01 Ayda 3 ton solucan gubresi uretip tonu 3 bin tl den satarak ayda nasil 10-15 bin tl kar ettiklerini anlamadim :)))
TÜM YORUMLARI GÖSTER!(37)