X
Son dakika gelişmelerin de anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak ister misiniz?
ANIMSAT
EVET

Fitch Ratings referandum sonrası önemli açıklamalarda bulundu

Uluslarası Kredi Derecelendirme Kuluşu Fitch Ratings, 16 Nisan referandumunun Türkiye'nin ekonomik reformları için alan oluşturabileceğini açıkladı

Referandum sonrası ilk açıklama
18 Nisan 2017 Salı, 15:18:58 Reuters

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, referandumda kabul edilen anayasa değişikliklerinin Türkiye'nin kredi notuna etkileri hakkında şu açıklamayı yayımladı:

-Referandum Türkiye'de ekonomik reform için alan yaratıyor.

-Anayasa referandumu ülkedeki kredi notu profili açısından olumsuz olan siyasi değişimin bir parçası, ancak kredi notu için olumlu olabilecek ekonomik reformları tekrar gündeme getirebilir.

-Türkiye'nin notunu düşürdüğümüzde anayasa paketinin onaylanacağını varsaymıştık.

-Yeni cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin 2019 sonuna kadar yapılması zorunlu değil, bu ekonominin tekrar AKP'nin öncelikleri arasına girmesini sağlayabilir.

-Ekonomi politikalarında farklı seçeneklere ne ağırlık verileceği ve bunun sürdürülebilir büyümeyi sağlamada ne kadar başarılı olacağı değerlendirmemizin önemli bir parçası olacak.

-Borç/GSYH oranında bozulma veya dış finansmanda kırılganlıkların artması şeklinde yansıyacak kamu ve dış finansmanda olası zayıflama kredi notunun hassasiyetlerinden.

-Yapısal eksikleri giderecek ve dış kırılganlıkları azaltacak reformların uygulanması kredi notuna olumlu yansıyacak unsurlardan.

Yorum yaz

  • Misafir 2017-04-18 17:54:33

    Evet çıkınca sanki kazancımız iki katına çıktı, işsizlik bitti, terör bitti gibi mi hissetmeliyiz. yoksa rüyadan uyanıp gerçeklerle mi yüzleşelim karar verelim bir an önce.