X
Son dakika gelişmelerin de anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak ister misiniz?
ANIMSAT
EVET

Avusturya, Airbus firmasına dava açtı!

2003 yılında gerçekleşen Eurofighter savaş uçaklarının satışında hile yapıldığını iddia eden Avusturya, Airbus firmasına dava açtı.

183.4 milyon euroluk dava!
17 Şubat 2017 Cuma, 10:37:30

Eurofighter savaş uçaklarının satışında hile yapıldığı şüphesiyle Avusturya, Airbus firmasına toplam 183.4 milyon euroluk tazminat davası açtı.

Konu hakkında bir basın toplantısı düzenleyen Avusturya Savunma ve Spor Bakanı Hans Peter Doskozil, Eurofighter savaş jetlerinin satışı sırasında art niyetli ve hileli bir şekilde değişiklik yapıldığını iddia etti. Avusturya’nın toplamda 1.1 milyar euro zarara uğradığını ifade eden Doskozil, davanın peşinde olacaklarını açıkladı.

Viyana Savcılığından davaya ilişkin yapılan açıklamada da Avrupa merkezli firmanın, jetlerin gerçek fiyatı, donanım ve teslimine ilişkin bilinçli olarak hile yolu ile değişiklik yaptığını belirtti. Ayrıca açıklamada; Airbus’dan 2003 yılında yapılan alımlarla 2007’de yapılanlar arasında değişiklik olduğunun belirlendiği de yer aldı. 2012’de konuya ilişkin araştırmanın başladığı ve bugün itibarıyla raporun tamamlanmasının ardından dava açıldığı kaydedildi.

Yorum yaz