X
Son dakika gelişmelerin de anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak ister misiniz?
ANIMSAT
EVET

NATO'ya 10 milyar dolar fazla harcama yapıldı

NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ilk oturumu sonrasında konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, savunma harcamaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

NATO Genel Sekreteri konuştu!
16 Şubat 2017 Perşembe, 09:21:30 AA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel'deki NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ilk oturumu sonrasında açıklamalarda bulundu. NATO’nun geniş faaliyetlerini anlatan Stoltenberg, "NATO’nun tüm çabaları yeterli kaynak ve adil yük paylaşımıyla desteklenmeli. 2014 yılında savunma harcamalarında kısıntıya gitmeyi durdurma ve kademeli olarak savunma harcamalarını 10 yılda gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 2’sine çıkartma kararını aldık." dedi.

Harcamalarda doğru yönde bir ilerleme kaydettiklerini belirten Stoltenberg, sözlerine şöyle devam etti:


"Müttefikler, 2015 yılında savunma harcamalarındaki kesintileri durdurdu. 2016 yılında da 22 müttefik savunma bütçelerini artırdı. Bu çok önemli. Savunmaya 10 milyar dolar fazla harcama yapıldı. Gidilecek halen çok yol var. Tablo oldukça karışık. Bazı müttefikler savunma harcamalarını artırmaya başladı. Toplantıda, olumlu ivmeyi sürdürme ve ülkelerin taahhütlerini hızlandırma çabalarını tartıştık."

Yorum yaz