X
Son dakika gelişmelerin de anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak ister misiniz?
ANIMSAT
EVET

İngiltere'de Opel endişesi!

Otomotiv devi Opel'in Fransız PSA'ya satışı için görüşmeler sürerken olası satış sonrası işten çıkarma olup olmayacağı konusu İngiltere'de tedirginlik yarattı

Görüşmeler açıklandı, ortalık karıştı!
15 Şubat 2017 Çarşamba, 15:22:30 Reuters

ABD'li General Motors'un çoğunluk hissesine sahip olduğu Opel'in satışı için Fransız PSA Group ile görüşmelere başladığı haberleri otomotiv dünyasına bomba gibi düştü. Taraflar görüşmeleri doğrularken, olası satış sonrası işten çıkarma olup olmayacağı Opel'in faaliyette bulunduğu ülkelerde endişe yaratıyor. 

GM'nin satacağı varlıklar arasında olan İngiltere'deki Vauxhall tesislerinde 4500 kişi çalışıyor. 

İngiltere, satış görüşmelerinin açıklanmasının ardından General Motors yetkilileri ile temas kurarak kaygılarını iletti. 

İngiltere Ticaret Bakanlığı, hükümetin GM ile yakın temasta bulunduğunu ve iki şirketin satış görüşmeleri yaptıklarını açıklamalarının ardından konunun yakından takip edildiğini açıkladı. 

İngiltere'de büyük ölçüde yabancı şirketlere ait olan otomotiv endüstrisi ihracatının yarısından fazlasını Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştiriyor. Ancak İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma referandumundan (Brexit) "evet" sonucunun çıkması ülkedeki otomotiv sektöründe endişe yarattı. 

Başbakan Theresa May, Brexit'in yol açtığı rekabet kaybını azaltmak için sektöre ek destek sözü vermesi Nissan'ın ülkede yatırım kararı almasını sağlamıştı. 

 

 

 

 

 

 

Yorum yaz