X
Son dakika gelişmelerin de anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak ister misiniz?
ANIMSAT
EVET
Fiyat dengesi değişti
İş-Yaşam + Sonra Oku

Zeytinyağı düştü, zeytin arttı!

14 Şubat 2017 Salı, 12:57:13

2016 yılında yaşanan kuraklık nedeniyle sofralık yeşil zeytinin fiyatı 8 TL'den 20 TL'ye çıkarken, zeytinyağının litre fiyatı ise 20 TL'ye düştü.

Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, zeytin ve zeytinyağı fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Geçen yıl litresi 20-24 lira arasında değişen sızma zeytinyağının fiyatı bu yıl 20 liraya gerilerken, birinci sınıf yeşil zeytinin perakende satış fiyatı aynı dönemler itibarıyla 8-12 liradan 20 liraya çıktı.

Kuraklığın sebep olduğu bu fiyat oranları hakkında Semerci, zeytinlerin dalında gelişemediğini, özellikle Körfez bölgesinin sofralık zeytin üretiminde ciddi düşüş yaşandığını söyledi.

Semerci, "2016-2017 zeytin sezonunda kuraklığın son derece etkili olmasından dolayı zeytinler ağaçlarda gelişemedi. Bu durum birinci kalite yeşil zeytinin perakende satış fiyatının 18-20 liraya çıkmasına neden oldu. Sofralık zeytin neredeyse zeytinyağı fiyatlarını yakalamış durumda. Bu durum fakirin sofrasındaki katık dediğimiz zeytinin tüketilmesini olumsuz yönde etkileyecektir, ama seneye umuyorum ki bu durum düzelir tekrar normal bir seviyeye gelir. Bu sene birkaç ay daha sıkıntı çekileceğini düşünüyorum." dedi.

 

Yorum yaz