Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK), temmuz ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, ülke genelinde temmuzda satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 18,7 arttı. Konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 42,4 artışla 115 bin 869 oldu.

Konut satışında en yüksek payı 18 bin 83 konutla (yüzde 15,6) İstanbul aldı. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 11 bin 669 konut satışıyla (yüzde 10,1) Ankara, 6 bin 509 konut satışıyla (yüzde 5,6) İzmir izledi.

Konut satış sayısının düşük olduğu iller ise 8 konutla Ardahan, 17 konutla Hakkari ve 41 konutla Şırnak olarak kayıtlara geçti.

İPOTEKLİ SATIŞLAR

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları temmuzda, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 62,4 artarak 38 bin 575'e yükseldi.

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı yüzde 33,3 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 6 bin 556 konut satışı ve yüzde 17 payla ilk sırayı aldı. Toplam konut satışlarında ipotekli satış payının en yüksek olduğu ilin yüzde 49,3 ile Artvin olduğu görüldü.

Türkiye genelinde temmuzda diğer satış türleri sonucunda el değiştiren konut sayısı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34,2 artarak 77 bin 294 oldu.

Diğer konut satışlarında İstanbul 11 bin 527 konut satışı ve yüzde 14,9 payla ilk sıraya yerleşti. İstanbul'daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 63,7 oldu. Ankara 7 bin 58 diğer konut satışıyla ikinci sırada yer alırken, bu ili 4 bin 98 konut satışıyla İzmir izledi. Diğer konut satışının en az olduğu il 6 konut ile Ardahan olarak belirlendi.

53 BİN 949 KONUT İLK DEFA SATILDI

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 42,6 artarak 53 bin 949 oldu.

Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 46,6 olarak belirlendi. İlk satışlarda İstanbul 8 bin 526 konut satışıyla en yüksek paya (yüzde 15,8) sahip olurken, İstanbul'u 4 bin 172 konut satışıyla Ankara ve 2 bin 611 konut satışıyla İzmir izledi.

İkinci el konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 42,3 artışla 61 bin 920 olarak gerçekleşti. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 9 bin 557 konut satışı ve yüzde 15,4 payla ilk sıraya yerleşti. İstanbul'daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 52,9 oldu. Ankara'da 7 bin 497, İzmir'de 3 bin 898 ikinci el konut satıldı.

YABANCILARA KONUT SATIŞI

Yabancılara yapılan konut satışları temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 65,3 artarak bin 726 oldu. Yabancılara konut satışlarında ilk sırayı 528 konutla İstanbul aldı. İstanbul'u 386 konutla Antalya, 121 konutla Trabzon, 102 konutla Bursa, 100 konutla Aydın, 80 konutla Yalova izledi.

Geçen ay Irak vatandaşları Türkiye’den 293 konut satın aldı. Bunu 248 konutla Suudi Arabistan, 142 konutla Kuveyt, 118 konutla Rusya, 76 konutla İngiltere takip etti.

"YENİ REKORUN HABERCİSİ"

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, geçen yıl yaşanan olaylar nedeniyle söz konusu artışın göreceli olduğunun söylenebileceğini ancak resmin tamamına bakıldığında bu artışın 2017'ye yeni bir rekor getireceğini söyledi.

Bu yılın 7 ayındaki satış rakamının, 2013'ten bu yana gerçekleşen en yüksek seviye olduğunu vurgulayan Durbakayım, bu artış eğiliminin yılın son çeyreğinde katlanarak artmasını beklediklerini kaydetti.

Durbakayım, "Ağustos ayında Kurban Bayramı ve uluslararası arenadaki gelişmelere bağlı olarak alternatif yatırım araçlarının baskısını hisseden gayrimenkul sektörü, eylül ayı ile birlikte büyük bir sıçrama yapabilir. Yeni lansman ve kampanyaların art arda gelmesini beklediğimiz eylül ayı ile birlikte hem konut satışlarında hem de konut fiyatlarında yeni bir artış trendi başlayabilir" şeklinde konuştu."TEMMUZ'DAKİ ARTIŞIN YIL SONUNA KADAR CİDDİ İVME KAZANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"

Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de söz konusu satış rakamlarının, haziran ayında mevsimsel nedenlerden ötürü başlayan gerilemenin yerini hareketli bir dönemin aldığını gösterdiğine işaret etti.

Demir, temmuz ayındaki artışın yıl sonuna kadar ciddi bir ivme kazanacağını düşündüklerini ifade ederek, "Özellikle yaz tatilinin sona ermesi ve okulların açılmasıyla birlikte artan kampanyaların da katkısıyla sektörümüzde giderek artış gösteren rakamlardan bahsedeceğimizi söyleyebiliriz" dedi.

Satışlardaki artışın kendi satış rakamlarına da yansıdığını kaydeden Demir, "İmzamızı taşıyan projelerimizin satışlarındaki hareketlilik tüm hızıyla devam ediyor. Biz de yatırımcılarımızın taleplerinden aldığımız güçle yeni yatırımlarımızı projelendirmeyi sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı."YABANCIYA KONUT SATIŞI ADETA PATLAMAYA SEBEP OLDU"

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas ise hem hükümetin verdiği KDV muafiyeti ve vatandaşlık teşvikleri hem de gayrimenkul şirketlerinin yurt dışına yönelik çalışmalarının yabancıya konut satışında adeta patlamaya sebep olduğunu söyledi.
Elmas, yılbaşından bu yana her ay artan satışlarla gerek sektörün gerekse hükümetin çalışmalarının meyvesinin alındığını belirterek, "2017 sonunda gayrimenkul sektöründe hem satışlarda hem ruhsatlarda yine bir rekora imza atılacağı kanaatindeyiz. Konut sektörü olarak üretmeye ve istihdam sağlamaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

"SEKTÖRÜ GELECEK GÜNLERDE ÇOK DAHA BÜYÜK SATIŞ REKORLARI BEKLİYOR"

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, böylesine yüksek bir satış oranıyla tekrar canlanma gösteren gayrimenkul sektörünü gelecek günlerde çok daha büyük satış rekorlarının beklediğini ifade etti.

Satış rakamlarının bir önceki aya göre değerlendirildiğinde bile konut satışlarında artış görüldüğünü kaydeden Özyurt, bunun da konutun hala en güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmaya devam ettiğini gösterdiğini söyledi.

Özyurt, "İnşaat sektörünün geçtiğimiz 6 ayına bakacak olursak, devletin sektöre verdiği desteklerle birlikte gayrimenkulün sürekli büyüdüğünü görüyoruz. Yapılan konut kampanyaları, faiz oranlarındaki indirimler, yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkını sektördeki hareketliliğin ana sebebi olarak sıralayabiliriz" ifadelerini kullandı."ASIL ARTIŞI EYLÜL VE EKİM AYLARINDA BEKLİYORUZ"

Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan da İstanbul'un her zamanki gibi konut satışlarında başı çektiğini belirterek, 15 Temmuz'un üzerinden henüz bir yıl geçmişken böyle bir tablo görmenin mutluluk verici olduğunu ifade etti.

Uyan, "Yaşanan olumsuzlukların etkilerini toplum olarak üzerimizden attık. Siyasette de istikrarı yakalamış olmamız konut satışları üzerindeki olumlu havayı artırdı. Satış ofislerimizde de artışı görmeye başladık. Ağustos ayında da satış ofislerimiz doluydu. Ağustosta satış ofislerimizden 172 bağımsız birimin satışı gerçekleşti" şeklinde konuştu.

Bu hareketliliğin, bayram sonrası satışların artacağına işaret ettiğini belirten Uyan, şöyle dedi:

"Ancak asıl artışı eylül ve ekim aylarında bekliyoruz. Konut alacaklar bu dönemi kaçırmamalı. Talebin daha artması fiyatları etkileyecektir. Aynı şekilde demir ve çimento fiyatlarındaki artış gibi inşaat maliyetlerini etkileyen fiyat artışları ekime kadar fiyatlara yansıyacaktır. Zamlardan önce ertelenen konut ihtiyaçlarını gündeme alma zamanı geldi"

"KONUT SATIŞLARINDAKİ ARTIŞ MÜTHİŞ"

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı ise konut satışlarındaki bu artışı "müthiş" olarak nitelerken, TÜİK verilerinin konuta ve sektöre olan güvenin artarak devam ettiğini gösterdiğini kaydetti.

Gelecek aylarda da bu olumlu havanın devam edeceğini düşündüklerini ifade eden Kabadayı, şu değerlendirmelerde bulundu:
"2017 yılının ilk çeyreği de oldukça güzel bir performans göstermiştir. Rekorla kapatılan yıllar olan 2015 ve 2016 yıllarında birinci çeyreklerde 297 bin ve 303 bin seviyelerinde olan satışlar, 2017'nin ilk çeyreğinde 325 binlere çıkmıştır. Dolayısıyla konut fiyat seviyesindeki artışın, artan talep ile birlikte devam etmesi ve önümüzdeki dönemde yapılacak olan yeni kampanyaların lanse edilmesi ile yeni bir satış rekoruna imza atılması kaçınılmaz olacaktır""YATIRIMLARIN, ÜRETİMİN VE İSTİHDAMIN ARTCAĞINA İNANCIMIZ TAM"

Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala, mevcut durumun, gayrimenkul sektörünün tekrar kendini bulmaya başladığını gösterdiğini kaydetti.

Pala, "Sektör, 2017 yılının 7 ayında büyümesini sürdürdü. Yıl sonuna kadar da yatırımlar artarak devam edecektir. Konut sektöründe asıl hareketlenmeyi eylül-ekim aylarında görmeye başlayacağız. Düzenlenecek kampanya ve desteklerle taleplerin kasım-aralık-ocak döneminde çok daha yoğunluk kazanmasını bekliyoruz. Konut satış rakamları çok sevindirici, yatırımların, üretimin ve istihdamın artacağına inancımız tam" ifadelerini kullandı.

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar da sektörün büyük bir rekora imza atarak, hız kesmeden büyümeye devam ettiğinin görüldüğünü belirtti.

Dündar, gayrimenkul sektörünün büyüme göstermesinin geleceğe olan güveni daha da artırdığını belirterek, "Yüzde 42,4 gibi yüksek bir artışın yaşanması biz gayrimenkul üreticileri için büyük moral oldu" ifadesini kullandı.

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık ise konut satışlarındaki artışın sevindirici olduğunu, rakamların aslında sektörün yılbaşından bu yana sürekli olarak büyüme ivmesini koruduğunu gösterdiğini kaydetti.

Yapıen İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Celal Koçer, satış rakamlarında sadece geçen ay bir miktar düşüş görüldüğünü belirterek, bunun da mevsimsel yaşanan durağanlıktan kaynaklandığını, konut satışlarının özellikle eylül, ekim aylarından sonra çok daha yüksek gelmesini beklediklerini söyledi.

"FİYATLARDA YÜZDE 30'LARA VARAN DÜŞÜŞLER ETKİLİ OLDU"

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tavukçuoğlu da referandum sürecine karşın konut satışının hız kesmediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bunda en büyük etken, özellikle lüks konutta arzın talebin önüne geçmesiyle birlikte fiyatların yüzde 30'lara varan oranlara düşmesi, markalı büyük inşaat firmalarının geliştirmiş olduğu konut kampanyaları oldu. Ancak sektörde yaz aylarında her zaman konut satışlarında düşüş meydana gelir. Önceki yılları incelediğinizde de temmuz ayında hep 100 binin altında konut satılmış. Temmuzda konut satışının bu kadar çok artması, sektöre olan güvenin yanı sıra yapılan kampanyaların da ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne seriyor"

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!