• İstanbul’un cazibe oluşturan havza alanlarındaki gayrimenkul arzında son iki yıldır önemli gelişmeler yaşanıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta faaliyet gösteren Türkiye Veri İşleme Merkezi (TUVIMER), bu alanda gerçekleştirdiği araştırmasıyla İstanbul'da havza alanları içerisinde yer alan arsaların piyasaya arzında iki yıl içerisinde 2 kat artış olduğunu ortaya koyuyor. 

  • 2014 yılında havza alanları içersindeki 59 bin 146 arsa satışa sunulurken 2016 yılında bu rakamın büyük bir sıçramayla 124 bin 842’ye yükseldiği görülüyor. TUVIMER’in araştırması, havza alanlarında satışa sunulan gayrimenkullerin 2014 yılında 8.99 milyar dolar olan yıllık ticari hacminin 2016 yılında 24.81 milyar dolara yükseldiğini de ortaya koyuyor. 

  • Bu da satışa sunulan arsalardaki ticari hacmin iki yılda 2.5 kat arttığını gösteriyor. Bir başka deyişle 2016 yılında havza alanları içersinde yer alan, 125 bin arsa satışa sunulurken, bu arsaların toplam değeri 24.8 milyar doları buluyor.

  • ‘TRİLYON $’LIK PAZAR' 

    TUVIMER Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, havza alanları içinde yer alan arsaların imar açısından riskli alanlar olduğunu belirterek, havza koruma alanlarına yönelik gayrimenkul yatırımlarının büyük oranda yatırım riski barındıran, sıralı fırsat veya ciddi tuzaklar olduğunu belirtti. 

  • Altun, bu durumun önüne geçilmezse çok yakın zamanda yabancı yatırımcıların Türkiye'de gayrimenkul yatırımı yapmaktan vazgeçeceğini sözlerine ekleyerek "Havza alanları içersinde yer alan arsalar balçık, bataklık vasfı taşıyan arsalardır. Bu arsaların imar durumu belli değil. Garip bir şekilde son 5 yılda, özellikle 2013’ten beri milyarlarca dolarlık bir işlem hacminin bu alanlarda elden ele dolaşan tapu, satış sözleşmeleri, muhtarlık belgeleri gibi mülkiyet belgeleri söz konusu. 

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)