• 1947'de BM Filistin'i ikiye böldü ve 1 yıl sonra İsrail Bağımsız Devleti'ni ilan etti. Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin haritası bakın ne hale geldi.

  • BM Genel Kurulu’nun 1947’de Filistin topraklarının Araplar ve Yahudiler arasında bölünerek, Kudüs’e uluslararası statü tanınmasını onaylamasıyla birlikte Filistin'in yok oluş süreci başladı. Aradan geçen 68 yıl içinde İsrail toprakları büyürken Filistin haritası küçüldükçe küçüldü.

  • Aslında bölgede her şey 1917 yılında imzalanan ve Osmanlı’dan kopuş anlamına gelen Balfour Deklarasyonu’nun imzalanması ile başladı. İngiliz bakan Arthur Balfour, "Siyonistlerin lideri" Lord Rotshild’e resmi bir mektup yazdı ve İngiltere’nin Filistin’de bir Yahudi devleti kurulması için "Siyonistleri sonuna kadar destekleyeceğini" yazıyordu. Bu mektup "Balfour Deklarasyonu" olarak tarihe geçti. Bu deklarasyon uyarınca yüz binlerce Yahudi, "Siyonizm projesi" kapsamında İngiliz mandası altındaki Filistin’e göç ettiler.

  • Planlı Yahudi göçü ve bunun sonucunda Filistin’de Arapların 6’da 1’i kadar çoğalan Yahudi nüfusuna karşı bir tepki olarak Nisan 1920’de iki büyük Filistin ayaklanmaları yaşandı.

  • 1947'de İngiltere, Filistin sorununun çözümünü Birleşmiş Milletler’e devretti. Birleşmiş Milletler Filistin’i iki parçaya bölüp %56.5'ini Yahudilere, %43.5’ini Araplara vermeyi teklif etti. Filistin bu fikre sıcak bakmamasına rağmen, 33 ülkenin oyuyla bu plan kabul edildi.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(10)