X
Son dakika gelişmelerin de anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak ister misiniz?
ANIMSAT
EVET
Paris'teki havaalanı saldırısında yeni gelişme!
Dünya + Sonra Oku

Paris'teki havaalanı saldırısında yeni gelişme!

20 Mart 2017 Pazartesi, 09:54:16

Paris'teki Orly Havaalanı'nda geçtiğimiz Cumartesi günü bir askerin silahını almaya çalışırken öldürülen 39 yaşındaki Ziyed Ben Belgacem ile ilgili detaylar ortaya çıkıyor

Paris'te geçtiğiz Cumartesi günü, Orly Havaalanı'nda bir askerin silahını almaya çalışan ve diğer askerler tarafından vurularak öldürülen saldırganla ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Fransız makamları, 39 yaşındaki Ziyed Ben Belgacem'in saldırı sırasında "Allah için öleceğim" dediğini ve Belgacem'in cezaevindeyken radikalleştiğini açıklamıştı ancak saldırganın daha sonra gözaltına alınan babası iddiaları yalanladı.

Fransız radyosu Europe 1'e demeç veren baba Belgacem, "Oğlum bir terörist değildi. Asla dua etmezdi ve içerdi. Alkol ve esrar etkisi altındaydı." ifadelerini kullandı.

Otopsisi yapılan Belgacem'in toksikoloji testi yapılırken, kanında alkol, esrar ve kokain maddelerine rastlandığı belirtildi. Belgacem'in ayrıca olay sırasında, Fransa'da yasal araç kullanma limitinden neredeyse iki kat daha fazla alkollü olduğu belirlendi.

Belgacem'in babası, kardeşi ve kuzeni olayın ardından polis tarafından gözaltına alınmıştı. Baba Belgacem'in serbest bırakıldığı belirtirlirken, saldırganın kardeşi ve kuzeninin sorguları sürüyor.

NE OLMUŞTU?

Cumartesi sabahın erken saatlerinde Paris'in kuzeyinde bir polis kontrol noktasında durdurulan Ziyed Ben Belgacem, burada bir polis memurunu yaralayarak kaçmıştı.

Yolda aracını terk eden ve başka bir araç çalan Belgacem'in, önce yol üzerindeki bir cafeye girerek havaya ateş açtığı daha sonra ise Orly Havaalanı'na gittiği belirlenmişti.

Orly Havaalanı'nda kadın bir askere saldırarak silahını alan Belgacem, diğer askerler tarafından öldürülmüş, olayın ardından havaalanı tahliye edilmişti.

Olayla ilgili soruşturmayı yöneten Fransız savcı saldırganın olay yaşanırken, “Silahlarınızı yere bırakın. Ben burada Allah adına ölmeye geldim. Birçok kişi ölecek” diye bağırdığını açıklamıştı.

Yorum yaz