• Savaş sadece beden değil, ruhları da öldürüyor. Aşağıda gördüğünüz bu fotoğraf da bir “ruhu ayakta tutma” öyküsü. Hem de DEAŞ baskısı ve tehdidine karşı... 26 yaşındaki balet Ahmed Joudeh bir savaştan kaçıp diğerine tutuldu. Aslen Filistinli olan Ahmed, Suriye iç savaşı başlamadan çok önce Şam yakınlarındaki Yermuk mülteci kampına ailesiyle birlikte sığındı. 

  • Daha sonra Şam’a yerleşti ve babasının tüm itirazlarına rağmen bale eğitimi aldı. Öyle ki babası Ahmed’i evden kovdu ve oğluna destek verdiği için annesiyle de boşandı. Tüm bunlara rağmen genç sanatçı mülteci kampında bıraktıklarını unutmadı. Yıllarca kamptaki öksüz ve yetim Filistinli çocuklara bale eğitimi verdi. Ahmed’in hayatı, hakkında hazırlanan bir belgeselle değişti. Geçen yıl ağustos ayında bir Hollanda televizyon kanalı Ahmed’i kampta ders verirken görüntüledi. 

  • Belgesel çekimleri için Ahmed ve Hollandalı ekip antik Palmira kentinin de yolunu tuttu. Genç sanatçı kent DEAŞ’tan alındığı zaman antik tiyatroda dans etti. Ahmed performansını şöyle anlatıyor: “Dansımla onlara, insanları öldürebilirsiniz ama beni dans etmekten alıkoyamazsınız mesajı vermek istedim.” Tabii ki beklenen oldu, Ahmed örgütten pek çok ölüm tehdidi mesajı aldı. 

  • Ancak tam da o dönemde gelen bir başka mesajla hayatı değişti. Mesajı gönderen Ted Brandsen, Hollanda Ulusal Balesi’nin sanat direktörü... Brandsen Ahmed’i “barış için dans” isimli bir girişim kapsamında eğitim ve iş için Hollanda’ya davet etti. 

  • Ahmed şimdi Amsterdam’da, hayallerinin peşinden koşuyor, Şam’da bıraktığı annesi ve kardeşlerini özlüyor. Babasına gelince... Ahmed onunla 11 yıl sonra, kaçtığı Almanya’da bir iltica merkezinde bir araya geldi. Babası, Ahmed’e ağlayarak şu sözleri fısıldamış: “Şimdi seni anlıyorum ve seninle gurur duyuyorum.”