X
Son dakika gelişmelerin de anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak ister misiniz?
ANIMSAT
EVET

Amsterdam'da sokakta sözlü tacize 4 bin Euro ceza

Hollanda'nın başkenti Amsterdam, sokakta kadınlara sözlü tacizi yasaklıyor. Tacizciler 4 bin 100 Euro’ya (yaklaşık 16 bin TL) kadar para cezasına çarptırılacak

Sokakta sözlü tacize 4 bin Euro ceza
17 Şubat 2017 Cuma, 08:48:18

Hollanda'nın başkenti Amsterdam, sokakta kadınlara sözlü tacizi yasaklıyor. Liberal VVD ile Hıristiyan Demokrat CDA partilerinin, kadın ve eşcinsellerin sokaklarda taciz, hakaret ve kötü söylemlere maruz kalmalarının yasaklanmasını içeren önerisi, belediye meclisi tarafından kabul edildi.

Amsterdam, Hollanda’da sokakta tacizi ve küfrü yasaklayan ilk kent olacak. Kabul edilen öneriye göre yasak, önümüzdeki yaz döneminde başlayacak ve özel görevliler tarafından denetlenecek.

Bu denetçilere sözlü saldırı da suç sayılacak. Amsterdam Belediyesi’nin planına göre, denetçilerin duyabilecekleri mesafeden sözlü saldırıda, tacizde bulunanlar 4 bin 100 Euro’ya (yaklaşık 16 bin TL) kadar para cezasına çarptırılabilecek.

Düzenleme ile, sokakta cinsel taciz “suç” yerine “yasa ihlali” olarak tanımlanıyor.

İhlalin ispatlanmasının suça göre daha kolay olduğu belirtiliyor ve böylece tacize karşı daha caydırıcı önlemler alınabileceği vurgulanıyor.

Ünal ÖZTÜRK / AMSTERDAM

Yorum yaz