X
Son dakika gelişmelerin de anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak ister misiniz?
ANIMSAT
EVET

Hollanda'dan firari darbecilere 18 ay izin!

Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi, 15 Temmuz'dan sonra Türkiye'ye dönmeyen bir grup subaya sığınma başvuruları tamamlanana kadar ülkede kalma izni verdi

Hollanda'dan firari darbecilere 18 ay izin!
14 Şubat 2017 Salı, 09:39:59 HABERTURK.COM

15 Temmuz askeri darbe girişimininin ardından Türkiye'ye dönmeyi reddeden, Avrupa'da görevli bir grup subayın Hollanda'ya sığınma başvurusu yaptığı ortaya çıktı. Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi (IRC), sığınma başvurusunun inceleneceği 18 ay boyunca askerler ve ailelerinin ülkede kalmasına izin verdi.

Hollanda gazetesi NRC'nin haberine göre, sığınma başvurusunda bulunan subaylar, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'ye dönme çağrılarına kulak vermedi ve Hollanda'ya sığınma başvurusu yaptı.

Hollanda makamlarının, Türkiye'nin iade talebine Olağanüstü Hal koşullarından dolayı sıcak bakmadığı belirtilirken, gazetenin ulaştığı bir Türk yetkili durumu 'kabul edilemez' olarak değerlendirdi. Gazeteye konuşan Türk yetkili, "Bu durum, Suriye'de savaşan Hollandalı bir teröristin kendi ülkesinde yargılanmamak için Türkiye'ye sığınma başvurusunda bulunmasına benziyor." ifadelerini kullandı.

Hatırlanacağı gibi daha önce Yunanistan da, darbe girişimi gecesi helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 darbeci için yapılan iade talebini reddetmişti.

 

Yorum yaz