X
Son dakika gelişmelerin de anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak ister misiniz?
ANIMSAT
EVET

Kremlin'den Türk askerlerinin vurulmasıyla ilgili yeni açıklama

Kremlin Sözcüsü Peskov, Rus uçaklarının Suriye'de Türk askerlerini kazaen vurmasıyla ilgili Türkiye'nin verdiği koordinatlara uyduklarını iddia etti ve "Burada Türk askerlerinin bulunmaması gerekiyordu." dedi

Kremlin'den Türk askerlerinin vurulmasıyla ilgili yeni açıklama
10 Şubat 2017 Cuma, 13:19:34 DHA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Basın Danışmanı Dmitri Peskov, Rus uçaklarının Suriye'deki operasyonlar sırasında Türkiye'nin verdiği koordinatlara uyduğunu, bu koordinatlara göre orada Türk askerlerinin bulunmaması gerektiğini iddia etti.

Peskov konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu olayın sebebi anlaşılır. Tartışmaya yol açacak bir durum yok. Bildiğiniz üzere, Devlet Başkanımız yaşananlardan dolayı hem başsağlığı diledi, hem de üzüntüsünü dile getirdi. Genelkurmay başkanlarının ortak operasyonlar sırasında koordinasyon mekanizmasının gerçekleştirilmesi için acil önlem alınmasına ilişkin anlaşmaları çok önemli. Maalesef, durum ortada. Askerlerimiz teröristlere karşı düzenledikleri operasyon sırasında Türk partnerlerimizin bize verdikleri koordinatlara göre hareket ediyorlardı. Bu koordinatlar içerisinde Türk askerlerinin bulunmaması gerekiyordu. Bu yüzden böyle kazai bir olay meydana geldi" ifadelerini kullandı.

Peskov, koordinasyon mekanizmasının gerçekleştirilmesinin ileride bu tür olaylardan kaçınılmasına neden olacağının altını çizdi.

Bu olayın Rusya'ya yanlış koordinatlar veren Türkiye'nin hatası olup olmadığı sorusuna Peskov, "Bu koordinatların onaylanmamasıyla ilgili" şeklinde yanıt verdi.

 

Kurtulmuş: Bütünüyle bir kazadır Kurtulmuş: Bütünüyle bir kazadır

Yorum yaz