X
Son dakika gelişmelerin de anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak ister misiniz?
ANIMSAT
EVET
Paris saldırılarının 'kara kutu'su konuşmayı reddediyor
Dünya + Sonra Oku

Paris saldırılarının 'kara kutu'su Abdeslam konuşmayı reddediyor

29 Kasım 2016 Salı, 15:18:03

13 Kasım 2015'te 130 kişinin hayatını kaybettiği Paris saldırılarının baş şüphelisi olan Abdeslam, tekrar konuşmayı reddederek hakimin sorularını yanıtsız bıraktı

Paris saldırılarının hayatta kalan tek şüphelisi olan Salah Abdeslam, tekrar hakim karşısına çıktığı Fransa'da konuşmayı yine reddetti.

Associated Press'te yer alan habere göre Paris savcılığı sözcüsü Agnes Thibault-Lecuivre, bugün Abdeslam'ın yeni bir sorgu çabası için terörle mücadele hakiminin karşısına çıkarıldığını söyledi. Lecuivre, Abdeslam'ın hakimin sorularına cevap vermeyi reddettiğini kaydetti.

Öte yandan Abdeslam'ın yeni bir avukat da talep etmediği bildirildi.

Eski avukatları, konuşmayı reddettiği için Abdeslam'ı savunmayı bırakmışlardı.

İlk yakalandığında kendisinin radikalleşmesine giden süreci ve 13 Kasım 2015 Paris saldırılarındaki rolünü açıklamak istediğini söyleyen Abdeslam, ardından hücresinde 24 saat boyunca gözlenmesini protesto amacıyla konuşmama kararı almıştı.

Abdeslam, 13 Kasım 2015'teki Paris saldırılarının azmettiricisi ve baş şüphelisi olarak aranırken 18 Mart'ta Brüksel’in Molenbeek semtinde terörle mücadele ekiplerinin operasyonunda yaralı olarak ele geçirilmişti.

Abdeslam, 18 Mart'ta Brüksel'de düzenlenen operasyonda böyle yakalanmıştı.

Paris saldırılarında kullanılan arabaları kiralayarak saldırganlara yardım eden ve sonrasında kaçmayı başaran Abdeslam'ın beraberindeki üç kişiyle Belçika'ya geri döndüğü tespit edilmişti. Brüksel doğumlu 26 yaşındaki Fransız vatandaşı Abdeslam, Paris saldırısında kendini havaya uçuran Brahim Abdeslam'ın kardeşi.

Paris saldırılarında da 130 kişi yaşamını yitirmiş ve iki başkentteki saldırıların sorumluluğunu terör örgütü DEAŞ üstlenmişti.

Yorum yaz