X
Son dakika gelişmelerin de anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak ister misiniz?
ANIMSAT
EVET
Devlet Başkanı'ndan flaş karar: Her şeyi bırakmaya hazırım
Dünya + Sonra Oku

Güney Kore Devlet Başkanı'ndan istifa açıklaması

29 Kasım 2016 Salı, 10:36:24

Güney Kore'de 'Choi skandalı'nın patlak vermesi ve yüz binlerce kişinin gösteriler düzenlemesinin ardından Devlet Başkanı Geun-Hye'den istifa açıklaması geldi

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-Hye, meclisin, iktidarın güven içinde devredilmesi için bir planla gelmesi durumunda istifa edeceğini açıkladı.

Park, televizyon kanallarında yayınlanan ulusa sesleniş konuşmasında, "Choi skandalı" ile ilgili bir kez daha özür dileyerek, her şeyi bırakmaya hazır olduğunu ifade etti.

Devlet Başkanının bu çarpıcı açıklaması, kendisini istifaya çağıran toplu gösterilerin ardından geldi.

Muhalefet yetkilileri, meclis soruşturması için cuma günü oylama yapılacağını duyurdu.

HAFTALARDIR GÖSTERİLER DÜZENLENİYOR

Park'ın, eski dostu Choi Soon-silin, resmi görevi bulunmamasına rağmen önemli devlet işlerine müdahil olduğunun ortaya çıkmasıyla patlak veren skandala tepkiler artarak devam ederken başkent Seul'de bir aydan fazladır her cumartesi yüz binlerin katılımıyla gösteriler düzenleniyor.

Park ile ilişkisini kullanarak iş adamlarını bazı vakıflara bağış yapmaya zorlamakla da suçlanan Choi'nin, kültür ve spor faaliyetlerini destekleme adı altında yardım kuruluşlarından zimmetine yaklaşık 9 milyon dolar geçirdiği iddiasıyla da yargılanıyor.

Skandalın, Park'ın ülkede gelecek yıl yapılacak genel seçimlerden önce popülaritesini önemli ölçüde azalttığı belirtiliyor. Bazı muhalefet partileri de Park'a istifa çağrısında bulunuyor.

Güney Kore'de yapılan bir ankete göre, Park'a kamuoyu desteği yüzde 4e kadar düştü.

Park Geun-hye, 2012'deki devlet başkanlığı seçimi kampanyası sırasında ve 2013'te göreve başladığında Choi Soon-silin, konuşma metinleri ve halkla ilişkiler konularında kendisine yardımcı olduğunu ancak bu durumun o dönemde sona erdiğini belirtmiş ve halkından özür dilemişti.

Yorum yaz